Anatomy & Physiology

Rosemarie Baumann - Function & differentiation of embryonic erythrocytes

Rudolf Fuchshofer - Regulation of extracellular matrix turnover

Klaus Höcherl - Physiological role of prostanoides

Karl Kunzelmann - Ion transport in health and disease

Armin Kurtz - Kidney development

Will W. Minuth - Tissue engineering

Ernst Tamm - Homeostatic systems of the mammalian eye

Vladimir T. Todorov - Molekulare Regulation der Renin-Gentranskription

Charlotte Wagner - Recruitment of renin producing cells in the kidney

Richard Warth - The role of potassium channels in epithelial transport

Ralph Witzgall - Mechanisms of renal failure

 

Biophysics & Biochemistry

Rainer Deutzmann - Protein analytics

Joachim Griesenbeck - Chromatin: structure and function

Hans Robert Kalbitzer - NMR spectroscopy of proteins

Gernot Längst - Chromatin dynamics and gene regulation

Gunter Meister - microRNA-guided gene silencing

Phillip Milkereit - Ribosome biogenesis

Reinhard Sterner - Evolution and design of enzymes

Manfred Sumper - Biomineralisation

Herbert Tschochner - rRNA Synhese

Attila Németh - Nucleolar architecture

 

Computational Biology

Elmar W. Lang - Computational intelligence and machine learning

Rainer Merkl - Data-driven computational biology

 

Plant Sciences

Helmut Besl - Biodiversity and chemosystematics of fungi

Thomas Dresselhaus - Developmental Biology & Reproduction

Klaus Grasser - Chromatin, gene expression & development

Klaus Kalb - Lichen systematics

Ludwig Lehle - Protein glycosylation

Christoph Oberprieler - Plant systematics and evolution

Peter Poschlod - Population biology

Christoph Reisch - Phylogeography

Christine Römermann - Theoretical Ecology

Peter Schönfelder - Phytosociology

Stefanie Sprunck - Gamete formation and function

Widmar Tanner - Membrane compartmentation

 

Genetics & Microbiology

Harald Huber - Archaeal communitites

Reinhard Rachel - Electronmicroscopy
Rüdiger Schmitt - Chemotaxis

Wolfgang Seufert - Mechanism & regulation of cell division

Frank Sprenger - Regulation of cell division in multicellular organisms

Michael Thomm - Archaeal transcription

Reinhard Wirth - Cell surface appendages of archaea

 

Zoology & Neurobiology

Peter Flor - Molecular and Cellular Neurobiology

Charlotte Förster - Organisation of the inner clock on molecular level

Martin Geier - Host finding of blood-sucking insects
Jürgen Heinze - Evolution, behaviour and genetics

Bernd Kramer - Animal behaviour and behaviourial physiology

Inga D. Neumann - Behavioural and molecular neuroendocrinology
Joachim Ruther - Chemical ecology

Stephan Schneuwly - Developmental biology
Rudolph Schwind - Physiology of vision

Erhard Strohm - Evolutionary ecology